NFC چیست؟

ارتباط حوزۀ نزدیک[۱] یک فناوری ارتباطی رمزگذاری‎شدۀ بی سیم با برد کوتاه است که با تسهیل معاملات روزانه، تبادل داده‎های دیجیتال و برقراری ارتباط میان تجهیزات الکترونیک تنها با یک تماس دست، زندگی را برای جامعۀ مصرف‎کننده در سراسر جهان آسان تر کرده است. فناوری NFC با میلیون‎ها کارت غیرتماسی و دستگاه‎های کارتخوان نصب‎شده در اقصی نقاط دنیا همخوانی دارد.

NFC و فناوری‎های غیرتماسی

فناوری NFC علاوه بر برقراری تعاملی ساده و امن میان دستگاه‎های الکترونیک، برای کاربران امکان انجام تراکنش‎های غیرتماسی، دسترسی به محتوای دیجیتال (digital content) و اتصال به دستگاه‎های الکترونیک (فقط با یک تماس) را نیز فراهم ساخته است. با ارتقای قابلیت‎های اصلی موجود در استانداردهای رایج در فناوری کارت‎های غیرتماسی (ISO/IEC 14443 A&Bو JIS-X 6319-4، NFC) توانسته است مکمل بسیاری از فناوری‎های بی سیم موجود در سطح مصرف کننده باشد. به علاوه، فناوری NFC این قابلیت را دارد که با زیرساخت‎های موجود کارت‎های غیرتماسی سازگاری داشته باشد و به مصرف‎کننده امکان استفاده از یک دستگاه را در سامانه‎های مختلف بدهد.

با توسعۀ ظرفیت‎های فناوری کارت‎های غیرتماسی، دارندگان دستگاه‎های مجهز به NFC می‎توانند اطلاعات را در فاصلۀ کمتر از ۴ سانتی متر با سرعتی حداکثر برابر با ۴۲۴ کیلو بیت بر ثانیه (kbps) تبادل کنند. کاربران می‎توانند کارت‎های ویزیت خود را با یکدیگر به اشتراک گذارند، تراکنش‎های خود را انجام دهند، به اطلاعات موجود در پوسترهای هوشمند دسترسی پیدا کنند یا تنها با برقراری تماسی کوتاه به سامانه‎های کنترلی وارد شوند.

ویژگی ایده‎آل فناوری NFC این است که با تماسی کوتاه، ارتباطی دوطرفه با سایر فناوری‎ها برقرار می‎کند. برای مثال، اگر کاربری قصد داشته باشد برای پخش فایل صوتی، میان یکی از دستگاه‎های همراه (نظیر گوشی هوشمند، رایانۀ جیبی، تبلت و…) و دستگاه پخش صوت ارتباط برقرار کند، می‎تواند با نزدیک کردن دستگاه همراه به برچسب NFC دستگاه پخش صوت این کار را به سادگی انجام دهد.

بنابراین می‎توان گفت، که ظهور NFC سبب هماهنگی فناوری‎های متعدد غیرتماسی شده است که پیامد آن ایجاد راهکارهایی در حوزه‎هایی نظیر جمع‎آوری وتبادل اطلاعات، کنترل تردد، برنامه‎های وفاداری مشتریان، بهداشت و درمان، حمل‎ونقل، پرداخت و لوازم الکترونیک مصرفی بوده است.

[۱] Near Field Communication) NFC)